Odvjetnik za ovrhe
Odvjetnik za ovrhe
Pružamo stručnu pravnu pomoć za sve vrste ovršnih postupaka
Naš pravni tim nudi podršku u oba tipa ovršnih postupaka, bilo da ste vjerovnik koji želi naplatiti potraživanja ili dužnik koji se suočava s ovrhom. Osiguravamo pravnu zaštitu i vođenje kroz cijeli postupak, od podnošenja zahtjeva do završetka ovrhe.
Pokretanje ovršnog postupka
U ovršnom postupku postoje dvije osnovne vrste dokumenata koji mogu poslužiti kao osnova za pokretanje ovrhe: vjerodostojna isprava i ovršna isprava. Razumijevanje razlike između ove dvije kategorije ključno je za vjerovnike koji žele naplatiti svoja potraživanja, kao i za dužnike koji se žele obraniti od ovrhe.
Ovrha na temelju vjerodostojne isprave
Ovrha na temelju vjerodostojne isprave primjenjuje se kada vjerovnik posjeduje dokument koji nije sudska odluka, ali dokazuje dugovanje. Primjeri vjerodostojnih isprava uključuju račune, izvatke iz poslovnih knjiga, mjenice, ovjerene ugovore itd. Vjerovnik podnosi prijedlog za ovrhu sudu uz priloženu vjerodostojnu ispravu. Ako sud odobri prijedlog, donosi rješenje o ovrsi, koje se dostavlja dužniku. Dužnik tada ima pravo podnijeti prigovor protiv rješenja u zakonskom roku. Ako prigovor bude podnesen, postupak se pretvara u parnicu. Ako dužnik ne uloži prigovor, ovrha se provodi.
Ovrha na temelju ovršne isprave
S druge strane, ovršna isprava je izvršni dokument koji ima pravnu snagu i ne zahtijeva sudsku odluku za pokretanje ovrhe. Ovršna isprava može biti pravomoćna sudska presuda, sudska nagodba, javnobilježnički akt, upravni akt s oznakom izvršnosti. Ovršna isprava omogućuje vjerovniku da odmah započne ovršni postupak, podnošenjem isprave sudu ili FINA-i, ovisno o vrsti ovrhe (npr. naplata preko bankovnog računa). Ovdje dužnik nema mogućnost osporavanja temelja duga jer je već donesena konačna odluka u prethodnom postupku. Ovrha se provodi odmah, bez čekanja na parnicu.
Zaključak
Vjerodostojna isprava zahtijeva sudski postupak za ovrhu, tijekom kojeg dužnik može osporiti dugovanje.
Ovršna isprava je pravomoćni dokument koji omogućuje neposrednu provedbu ovrhe, bez potrebe za daljnjim sudskim postupcima.
Prigovori protiv rješenja o ovrsi
Prigovor protiv rješenja o ovrsi je pravni mehanizam kojim dužnik može osporiti doneseno rješenje o ovrsi. Ovaj prigovor mora se podnijeti unutar zakonskog roka, koji najčešće iznosi 8 dana od primitka rješenja o ovrsi.
Prigovor omogućuje dužniku da iznese svoje razloge za osporavanje ovrhe, bilo zbog nepravilnosti u dokumentaciji, pogrešno obračunatog iznosa duga, ili ako smatra da dug ne postoji.
Nakon podnošenja prigovora, ovršni postupak se zaustavlja dok sud ne donese odluku o osnovanosti prigovora. U tom razdoblju sud može tražiti dodatne dokaze kako bi donio pravednu odluku. Ako sud utvrdi da je prigovor osnovan, ovrha se obustavlja ili prilagođava. Ukoliko prigovor bude odbijen, postupak ovrhe se nastavlja.
Naš pravni tim pruža savjetovanje i pomoć pri sastavljanju prigovora protiv rješenja o ovrsi, osiguravajući da su svi zakonski rokovi ispoštovani i da vaša prava budu adekvatno zaštićena.
Provedba sudskih odluka
Provedba sudskih odluka odnosi se na izvršenje pravomoćnih odluka koje je donio sud, uključujući naplatu dugova, izvršenje presuda u vezi s imovinom, skrbništvom nad djecom ili radnim sporovima. Naš pravni tim pruža podršku vjerovnicima u postupku provedbe sudskih odluka, osiguravajući da dužnik ispuni svoje zakonske obveze. Pomažemo vam u svim fazama postupka, od podnošenja zahtjeva do izvršenja presude.
Zaštita imovine u ovršnim postupcima
Zaštita imovine u ovršnim postupcima odnosi se na pravne mjere koje dužnik može poduzeti kako bi očuvao svoju imovinu tijekom postupka ovrhe. Naš pravni tim savjetuje i zastupa klijente u postupcima ovrhe kako bi se osiguralo da se ovrha provodi prema zakonu i da je vaša osnovna imovina zaštićena. Pomažemo u zaštiti nekretnina, pokretnina i novčanih sredstava, s naglaskom na poštivanje zakonskih ograničenja i izuzetaka koji štite vaše osnovne životne potrebe.
Ovrha na plaći i mirovini
Ovrha na plaći i mirovini provodi se kada vjerovnik nastoji naplatiti dug putem redovitih primanja dužnika. Ova vrsta ovrhe omogućuje vjerovniku da zaplijeni dio plaće ili mirovine dok se dug ne otplati. Zakonom je regulirano koji dio primanja se može ovršiti, pri čemu se vodi računa o minimalnom iznosu koji mora ostati dužniku kako bi se osigurao osnovni životni standard.
Ovrha na nekretninama i pokretninama
Ovrha na nekretninama i pokretninama provodi se kada vjerovnik nastoji naplatiti dug prodajom imovine dužnika. U slučaju ovrhe na nekretnini, ona može uključivati kuće, stanove ili zemljišta, dok ovrha na pokretninama
obuhvaća osobne stvari poput vozila, namještaja i druge vrijedne imovine. Nakon što sud odobri ovrhu, imovina se procjenjuje i prodaje na javnoj dražbi kako bi se dug namirio.
Ovrha na bankovnim računima
Ovrha na bankovnim računima omogućuje vjerovniku da naplati dug izravnim blokiranjem i zapljenom novčanih sredstava s bankovnih računa dužnika. Nakon što sud izda rješenje o ovrsi, banka blokira sredstva na računima dužnika i preusmjerava ih prema vjerovniku dok se dug ne podmiri. Ovrha se provodi na svim računima koje dužnik ima, uz određene zakonske izuzetke koji osiguravaju osnovna sredstva za život.
Obustava i ukidanje ovrhe
Obustava i ukidanje ovrhe moguća je u slučajevima kada dužnik ili vjerovnik dokažu da su ispunjeni uvjeti za prestanak postupka. Obustava ovrhe može se zatražiti kada dužnik podmiri dug ili kada sud utvrdi da je došlo do pravnih nepravilnosti. Ukidanje ovrhe znači konačan prestanak postupka i moguće je na temelju sudske odluke ili dogovora između stranaka. Pomažemo vam u podnošenju zahtjeva za obustavu, analiziramo pravnu osnovu za ukidanje ovrhe, te zastupamo vaše interese pred sudom. Naš cilj je osigurati zaštitu vaših prava i omogućiti vam izlazak iz ovršnog postupka na najefikasniji mogući način.